Ještě zní (Premiéra: 1. 11. 2012)

Hrají: Jaromír Hanzlík, Jitka Škápíková
Režie:

Na konci 80. let se ve Viole setkávali Miroslav Horníček a Jaromír Hanzlík. Povídali si o životě, a když měli chuť, říkali verše Fráni Šrámka. Unikátní záznam jednoho večera právě vychází na CD. Na křtinách se sejdou Jaromír Hanzlík, Jitka Škápíková a tři kmotři.

Stalo se to prý v Litomyšli při natáčení filmu o Mikoláši Alšovi. V pauze seděli herci u jednoho stolu při kafíčku, mezi nimi Miroslav Horníček a Jiří Plachý. Tu padla anekdota, tu skutečný příběh, tu písnička a tu — Jiří Plachý,  jen tak mezi řečí,  zarecitoval Šrámkovu báseň. Aniž změnil tón hlasu, jako by říkal vlastní zážitek. „Od té doby vím, že recitace je právě toto,“ vzpomínal po čase Miroslav Horníček. „Ztotožnění se s básníkem, a ne nasazený hlas, ne tremolo, ne patos. Recitace jest prosté sdělení. Co nad to, od zlého jest. Amen.“ A tak se po několik let scházeli Miroslav Horníček s Jaromírem Hanzlíkem ve Viole, publikum předem varovali, že ani jeden z nich se necítí být recitátorem, a povídali si o životě, o Šrámkovi, o vztahu k němu a poezii vůbec. A když měli chuť, vybírali si — z pohledu dvou generací — Šrámkovy verše a říkali je, sdělovali jejich obsah publiku.

Unikátní záznam jednoho takového večera z roku 1988 právě vydává firma Radioservis na CD. Do Violy, kde se narodil, ho přijdou pokřtít Jaromír Hanzlík, Jitka Škápíková a tři kmotři  — z toho dvě televizní režisérky: Alena Činčerová a její dcera Adéla Sirotková, blízké přítelkyně rodiny Horníčků. Zahraje a zazpívá skupina Traxleři — Jiří Traxler (zpěv, kytara), Věra Traxlerová (zpěv, housle), Petr Traxler (zpěv, mandolína, kytara).